Prim-miniștri în istorie

  • Victor Viorel Ponta

    mai 2012 - noiembrie 2015

  • Mihai Răzvan Ungureanu

    februarie 2012 - mai 2012

  • Emil Boc

    decembrie 2008 – februarie 2012

  • Călin Popescu-Tăriceanu

    decembrie 2004 – decembrie 2008

  • Eugen Bejinariu

    decembrie 2004

  • Adrian Năstase

    decembrie 2000 – decembrie 2004

  • Mugur Isărescu

    decembrie 1999 – decembrie 2000

  • Alexandru Athanasiu

    decembrie 1999

  • Radu Vasile

    18 aprilie 1998 – 21 decembrie 1999

  • Gavril Dejeu

    30 martie-17 aprilie 1998

  • Victor Ciorbea

    19 decembrie 1996 – 30 martie 1998

  • Nicolae Văcăroiu

    20 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996

  • Theodor Stolojan

    16 octombrie 1991 – 19 noiembrie 1992

  • Petre Roman

    26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990, 28(...)

  • Constantin Dăscălescu

    21 mai 1982 – 28 martie 1985, 28(...)

  • Ilie Verdeț

    30 martie 1979 – 29 martie 1980, 29(...)

  • Manea Mănescu

    28 martie 1974 – 18 martie 1975, 28(...)

  • Ion Gheorghe Maurer

    21 martie 1961 – 18 martie 1965, 18(...)

  • Chivu Stoica

    3 octombrie 1955 – 19 martie 1957, 19(...)

  • Gheorghe Gheorghiu-Dej

    2 iunie 1952 – 24 ianuarie 1953, 24(...)

  • Petru Groza

    6 martie 1945 – 30 decembrie 1947, 30(...)

  • Nicolae Rădescu

    6 decembrie 1944 – 28 februarie 1945

  • Constantin Sănătescu

    23 august 1944– 4 noiembrie 1944, 4(...)

  • Ion Antonescu

    6 septembrie 1940 – 14 septembrie(...)

  • Ion Gigurtu

    4 iulie 1940 – 4 septembrie 1940

  • Constantin Argetoianu

    28 septembrie 1939 – 23 noiembrie 1939

  • Gheorghe Argeșanu

    21 septembrie 1939 – 28 septembrie(...)

  • Armand Călinescu

    7 martie 1939 – 21 septembrie 1939

  • Miron Cristea

    10 februarie 1938 – 30 martie 1938,(...)

  • Octavian Goga

    28 decembrie 1937 – 10 februarie 1938

  • Gheorghe Tătărescu

    5 ianuarie 1934 – 1 octombrie 1934, 2(...)

  • Constantin Angelescu

    29 decembrie 1933 – 3 ianuarie 1934

  • Ion G. Duca

    14 noiembrie 1933 – 29 decembrie 1933

  • Nicolae Iorga

    18 aprilie 1931 – 31 mai 1932

  • Gheorghe Gh. Mironescu

    7 iunie 1930 – 8 iunie 1930 10(...)

  • Barbu Știrbei

    4 iunie 1927 – 20 iunie 1927

  • Iuliu Maniu

    10 noiembrie 1928 – 7 ianuarie 1930,(...)

  • Vintilă I.C. Brătianu

    24 noiembrie 1927 – 3 noiembrie 1928

  • Take Ionescu

    17 decembrie 1921 – 17 ianuarie 1922

  • Alexandru Vaida-Voevod

    1 decembrie 1919 – 13 martie 1920, 6(...)

  • Arthur Văitoianu

    27 septembrie 1919 – 28 noiembrie 1919

  • Constantin Coandă

    24 octombrie 1918 – 29 noiembrie 1918

  • Alexandru Marghiloman

    5 martie 1918 – 24 octombrie 1918

  • Alexandru Averescu

    29 ianuarie 1918 – 27 februarie 1918,(...)

  • Titu Maiorescu

    28 martie 1912 – 14 octombrie 1912,(...)

  • Ion I.C. Brătianu

    27 decembrie 1908 – 4 martie 1909, 4(...)

  • Petre P. Carp

    7 iulie 1900 – 13 februarie 1901, 29(...)

  • George Gr. Cantacuzino

    11 aprilie 1899 – 7 iulie 1900, 22(...)

  • Petre S. Aurelian

    21 noiembrie 1896 – 26 martie 1897

  • Dimitrie A. Sturdza

    4 octombrie 1895 – 21 noiembrie 1896,(...)

  • George Manu

    5 noiembrie 1889 – 15 februarie 1891

  • Theodor Rosetti

    23 martie 1888 – 11 noiembrie 1888,(...)

  • Dumitru C. Brătianu

    10 aprilie 1881 – 8 iunie 1881

  • Ion C. Brătianu

    24 iulie 1876 – 24 noiembrie 1878, 25(...)

  • Ioan Em. Florescu

    4 aprilie 1876 – 26 aprilie 1876, 21(...)

  • Manolache Costache Epureanu

    20 aprilie 1870 – 14 decembrie 1870

  • Alexandru G. Golescu

    2 februarie 1870 – 18 aprilie 1870

  • Dimitrie Ghica

    16 noiembrie 1868- 27 ianuarie 1870

  • Nicolae Golescu

    1 mai 1868 – 16 noiembrie 1868

  • Ștefan Golescu

    17 august 1867-29 aprilie 1868

  • Constantin A. Kretzulescu

    1 martie 1867 – 5 august 1867

  • Lascăr Catargiu

    11 mai 1866 – 13 iulie 1866, 11(...)

  • Ion Ghica

    11 februarie 1866- 10 mai 1866, 15(...)

  • Constantin Bosianu

    26 ianuarie 1865 – 14 iunie 1865

  • Mihail Kogalniceanu

    11 octombrie 1863-26 ianuarie 1865

  • Nicolae Kretzulescu

    24 iunie 1862 - 11 octombrie 1863, 14(...)

  • Apostol Arsache

    8 iunie 1862 – 23 iunie 1862

  • Barbu Catargiu

    22 ianuarie 1862 – 8 iunie 1862

  • Victor Viorel Ponta

    Perioada de guvernare

    mai 2012 - noiembrie 2015

  • Mihai Răzvan Ungureanu

    Perioada de guvernare

    februarie 2012 - mai 2012

  • Emil Boc

    Perioada de guvernare

    decembrie 2008 – februarie 2012

  • Călin Popescu-Tăriceanu

    Perioada de guvernare

    decembrie 2004 – decembrie 2008

  • Eugen Bejinariu

    Perioada de guvernare

    decembrie 2004

  • Adrian Năstase

    Perioada de guvernare

    decembrie 2000 – decembrie 2004

  • Mugur Isărescu

    Perioada de guvernare

    decembrie 1999 – decembrie 2000

  • Alexandru Athanasiu

    Perioada de guvernare

    decembrie 1999

  • Radu Vasile

    Perioada de guvernare

    18 aprilie 1998 – 21 decembrie 1999

  • Gavril Dejeu

    Perioada de guvernare

    30 martie-17 aprilie 1998

  • Victor Ciorbea

    Perioada de guvernare

    19 decembrie 1996 – 30 martie 1998

  • Nicolae Văcăroiu

    Perioada de guvernare

    20 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996

  • Theodor Stolojan

    Perioada de guvernare

    16 octombrie 1991 – 19 noiembrie 1992

  • Petre Roman

    Perioada de guvernare

    26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990, 28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991

  • Constantin Dăscălescu

    Perioada de guvernare

    21 mai 1982 – 28 martie 1985, 28 martie 1985 – 22 decembrie 1989

  • Ilie Verdeț

    Perioada de guvernare

    30 martie 1979 – 29 martie 1980, 29 martie 1980 – 21 mai 1982

  • Manea Mănescu

    Perioada de guvernare

    28 martie 1974 – 18 martie 1975, 28 martie 1975 – 30 martie 1979

  • Ion Gheorghe Maurer

    Perioada de guvernare

    21 martie 1961 – 18 martie 1965, 18 martie 1965 – 21 august 1965, 21 august 1965 – 9 decembrie 1967, 13 martie 1969 – 28 martie 1974, 9 decembrie 1967 – 13 martie 1969

  • Chivu Stoica

    Perioada de guvernare

    3 octombrie 1955 – 19 martie 1957, 19 martie 1957 – 21 martie 1961

  • Gheorghe Gheorghiu-Dej

    Perioada de guvernare

    2 iunie 1952 – 24 ianuarie 1953, 24 ianuarie 1953 – 3 octombrie 1955

  • Petru Groza

    Perioada de guvernare

    6 martie 1945 – 30 decembrie 1947, 30 decembrie 1947 – 13 aprilie 1948, 13 aprilie 1948 – 2 iunie 1952

  • Nicolae Rădescu

    Perioada de guvernare

    6 decembrie 1944 – 28 februarie 1945

  • Constantin Sănătescu

    Perioada de guvernare

    23 august 1944– 4 noiembrie 1944, 4 noiembrie 1944 – 6 decembrie 1944

  • Ion Antonescu

    Perioada de guvernare

    6 septembrie 1940 – 14 septembrie 1940, 14 septembrie 1940 – 27 ianuarie 1941, 27 ianuarie 1941 – 23 august 1944, condamnat pentru crime de razboi

  • Ion Gigurtu

    Perioada de guvernare

    4 iulie 1940 – 4 septembrie 1940

  • Constantin Argetoianu

    Perioada de guvernare

    28 septembrie 1939 – 23 noiembrie 1939

  • Gheorghe Argeșanu

    Perioada de guvernare

    21 septembrie 1939 – 28 septembrie 1939

  • Armand Călinescu

    Perioada de guvernare

    7 martie 1939 – 21 septembrie 1939

  • Miron Cristea

    Perioada de guvernare

    10 februarie 1938 – 30 martie 1938, 30 martie 1938 – 1 februarie 1939, 1 februarie 1939 – 6 martie 1939

  • Octavian Goga

    Perioada de guvernare

    28 decembrie 1937 – 10 februarie 1938

  • Gheorghe Tătărescu

    Perioada de guvernare

    5 ianuarie 1934 – 1 octombrie 1934, 2 octombrie 1934 – 29 august 1936, 29 august 1936 – 14 noiembrie 1937, 17 noiembrie 1937 – 28 decembrie 1937, 24 noiembrie 1939 – 11 mai 1940, 11 mai 1940 – 4 iulie 1940

  • Constantin Angelescu

    Perioada de guvernare

    29 decembrie 1933 – 3 ianuarie 1934

  • Ion G. Duca

    Perioada de guvernare

    14 noiembrie 1933 – 29 decembrie 1933

  • Nicolae Iorga

    Perioada de guvernare

    18 aprilie 1931 – 31 mai 1932

  • Gheorghe Gh. Mironescu

    Perioada de guvernare

    7 iunie 1930 – 8 iunie 1930 10 octombrie 1930 – 4 aprilie 1931

  • Barbu Știrbei

    Perioada de guvernare

    4 iunie 1927 – 20 iunie 1927

  • Iuliu Maniu

    Perioada de guvernare

    10 noiembrie 1928 – 7 ianuarie 1930, 13 iunie 1930 – 8 octombrie 1930, 20 octombrie 1932 – 12 ianuarie 1933

  • Vintilă I.C. Brătianu

    Perioada de guvernare

    24 noiembrie 1927 – 3 noiembrie 1928

  • Take Ionescu

    Perioada de guvernare

    17 decembrie 1921 – 17 ianuarie 1922

  • Alexandru Vaida-Voevod

    Perioada de guvernare

    1 decembrie 1919 – 13 martie 1920, 6 iunie 1932 – 10 august 1932, 11 august 1932 – 17 octombrie 1932, 14 ianuarie 1933 – 9 noiembrie 1933

  • Arthur Văitoianu

    Perioada de guvernare

    27 septembrie 1919 – 28 noiembrie 1919

  • Constantin Coandă

    Perioada de guvernare

    24 octombrie 1918 – 29 noiembrie 1918

  • Alexandru Marghiloman

    Perioada de guvernare

    5 martie 1918 – 24 octombrie 1918

  • Alexandru Averescu

    Perioada de guvernare

    29 ianuarie 1918 – 27 februarie 1918, 13 martie 1920 – 13 decembrie 1921, 30 martie 1926 – 4 iunie 1927

  • Titu Maiorescu

    Perioada de guvernare

    28 martie 1912 – 14 octombrie 1912, 14 octombrie 1912 – 31 decembrie 1912

  • Ion I.C. Brătianu

    Perioada de guvernare

    27 decembrie 1908 – 4 martie 1909, 4 martie 1909 – 28 decembrie 1910, 4 ianuarie 1914 – 11 decembrie 1916, 21 iunie 1927 – 24 noiembrie 1927, 11 decembrie 1916 – 26 ianuarie 1918, 26 noiembrie 1918 – 27 septembrie 1919, 19 ianuarie 1922 – 27 martie 1926

  • Petre P. Carp

    Perioada de guvernare

    7 iulie 1900 – 13 februarie 1901, 29 decembrie 1910 – 27 martie 1912

  • George Gr. Cantacuzino

    Perioada de guvernare

    11 aprilie 1899 – 7 iulie 1900, 22 decembrie 1904 – 12 martie 1907

  • Petre S. Aurelian

    Perioada de guvernare

    21 noiembrie 1896 – 26 martie 1897

  • Dimitrie A. Sturdza

    Perioada de guvernare

    4 octombrie 1895 – 21 noiembrie 1896, 14 februarie 1901 – 20 decembrie 1904, 31 martie 1897 – 30 martie 1899, 12 martie 1907 – 27 decembrie 1908

  • George Manu

    Perioada de guvernare

    5 noiembrie 1889 – 15 februarie 1891

  • Theodor Rosetti

    Perioada de guvernare

    23 martie 1888 – 11 noiembrie 1888, 12 noiembrie 1888 – 22 martie 1889

  • Dumitru C. Brătianu

    Perioada de guvernare

    10 aprilie 1881 – 8 iunie 1881

  • Ion C. Brătianu

    Perioada de guvernare

    24 iulie 1876 – 24 noiembrie 1878, 25 noiembrie 1878 – 10 iulie 1879, 11 iulie 1879 – 9 aprilie 1881, 9 iunie 1881 – 20 martie 1888

  • Ioan Em. Florescu

    Perioada de guvernare

    4 aprilie 1876 – 26 aprilie 1876, 21 februarie 1891 – 11 noiembrie 1891

  • Manolache Costache Epureanu

    Perioada de guvernare

    20 aprilie 1870 – 14 decembrie 1870

  • Alexandru G. Golescu

    Perioada de guvernare

    2 februarie 1870 – 18 aprilie 1870

  • Dimitrie Ghica

    Perioada de guvernare

    16 noiembrie 1868- 27 ianuarie 1870

  • Nicolae Golescu

    Perioada de guvernare

    1 mai 1868 – 16 noiembrie 1868

  • Ștefan Golescu

    Perioada de guvernare

    17 august 1867-29 aprilie 1868

  • Constantin A. Kretzulescu

    Perioada de guvernare

    1 martie 1867 – 5 august 1867

  • Lascăr Catargiu

    Perioada de guvernare

    11 mai 1866 – 13 iulie 1866, 11 martie 1871 – 30 martie 1876, 29 martie 1889 – 3 noiembrie 1889, 27 noiembrie 1891 – 3 octombrie 1895

  • Ion Ghica

    Perioada de guvernare

    11 februarie 1866- 10 mai 1866, 15 iulie 1866 – 21 februarie 1867, 18 decembrie 1870 – 11 martie 1871

  • Constantin Bosianu

    Perioada de guvernare

    26 ianuarie 1865 – 14 iunie 1865

  • Mihail Kogalniceanu

    Perioada de guvernare

    11 octombrie 1863-26 ianuarie 1865

  • Nicolae Kretzulescu

    Perioada de guvernare

    24 iunie 1862 - 11 octombrie 1863, 14 iunie 1865 - 11 februarie 1866

  • Apostol Arsache

    Perioada de guvernare

    8 iunie 1862 – 23 iunie 1862

  • Barbu Catargiu

    Perioada de guvernare

    22 ianuarie 1862 – 8 iunie 1862

  • Victor Viorel Ponta

  • Mihai Răzvan Ungureanu

  • Emil Boc

  • Călin Popescu-Tăriceanu

  • Eugen Bejinariu

  • Adrian Năstase

  • Mugur Isărescu

  • Alexandru Athanasiu

  • Radu Vasile

  • Gavril Dejeu

  • Victor Ciorbea

  • Nicolae Văcăroiu

  • Theodor Stolojan

  • Petre Roman

  • Constantin Dăscălescu

  • Ilie Verdeț

  • Manea Mănescu

  • Ion Gheorghe Maurer

  • Chivu Stoica

  • Gheorghe Gheorghiu-Dej

  • Petru Groza

  • Nicolae Rădescu

  • Constantin Sănătescu

  • Ion Antonescu

  • Ion Gigurtu

  • Constantin Argetoianu

  • Gheorghe Argeșanu

  • Armand Călinescu

  • Miron Cristea

  • Octavian Goga

  • Gheorghe Tătărescu

  • Constantin Angelescu

  • Ion G. Duca

  • Nicolae Iorga

  • Gheorghe Gh. Mironescu

  • Barbu Știrbei

  • Iuliu Maniu

  • Vintilă I.C. Brătianu

  • Take Ionescu

  • Alexandru Vaida-Voevod

  • Arthur Văitoianu

  • Constantin Coandă

  • Alexandru Marghiloman

  • Alexandru Averescu

  • Titu Maiorescu

  • Ion I.C. Brătianu

  • Petre P. Carp

  • George Gr. Cantacuzino

  • Petre S. Aurelian

  • Dimitrie A. Sturdza

  • George Manu

  • Theodor Rosetti

  • Dumitru C. Brătianu

  • Ion C. Brătianu

  • Ioan Em. Florescu

  • Manolache Costache Epureanu

  • Alexandru G. Golescu

  • Dimitrie Ghica

  • Nicolae Golescu

  • Ștefan Golescu

  • Constantin A. Kretzulescu

  • Lascăr Catargiu

  • Ion Ghica

  • Constantin Bosianu

  • Mihail Kogalniceanu

  • Nicolae Kretzulescu

  • Apostol Arsache

  • Barbu Catargiu